V sivem mestu, ki je bilo tako dolgočasno, da so iz njega izginili še metulji, ptice in sonce, je živela deklica. Nekega dne je razmišljala o množici osamljenih ljudi, ki so v mestu sicer skupaj, a sami, in zatavala v gozd. Tam je odkrila svet, poln barv, ptic in metuljev. Nenadoma se ji je utrnila odlična zamisel …
Vane Kosturanov je večkrat nagrajeni makedonski umetnik, ki svoja likovna dela razstavlja po vsem svetu. Vizualno pripoved Kosturanov gradi na izrazitem kontrastu, ki se na ključni točki pripovedi razcveti v eksplozijo živahnih barv. Nežna zgodba bo navdihnila otroke in odrasle.
- Slikanica subtilno in na otroku razumljiv način predstavi problematiko sodobnih urbanih krajev in velemest, v katerih betonske površine počasi prekrijejo še zadnje zaplate naravnega okolja.
- Na koncu izriše rešitev, mimo katere v sodobnem času preprosto ne moremo.
- Čudovite barvite ilustracije poudarjajo pomen narave kot vira lepote in radosti, najrazličnejših barv in odtenkov.
Mnenja:
Prelepa poetična pravljica pripoveduje o novih spoznanjih, o preseganju omejitev in o pogumu, da uresničimo svoje sanje. Nagovarja otroke, naj sami raziščejo svet, naj presežejo predsodke in pomembno prispevajo k izboljšanju okolja. Hkrati šepeta staršem resnico, česa si želijo otroci. Slikanico lahko razumemo tudi kot sodobno zgodbo o Rdeči kapici, ki je vzela niti življenja v svoje roke, volku pa namenila novo vlogo čuvaja narave. Rdeča kapica ni žrtev, ampak pogumna potohodka. Makedonski ilustrator in avtor besedila Vane Kosturanov je ustvaril mojstrovino, ki poboža srce in dušo z vsebino in vrhunskimi ilustracijami. Besedilo je odlično prevedel Aleš Mustar. Zelo toplo priporočam v branje!
Ida Mlakar Črnič – Cicido
Silovite, a hkrati nežne ilustracije makedonskega ilustratorja smo že občudovali v slikanicah Nevidna hiša in Jaz. Deklica in mesto pa je njegova prva v slovenščino prevedena avtorska slikanica. Ekološka zgodba govori o osamljeni deklici sredi dolgočasne sivine velikega mesta, v katerem ni prostora za metulje, ptice, sonce, igro, barve … Poetična slikanica, v kateri se sivina počasi umika izbruhu barv, ki v mesto prinašajo življenje, radost in lepoto, je povabilo v naravo, pa tudi poziv k njenemu ohranjanju in varovanju.