Mala ženička ima skrivnost – tu in tam se nenapovedano zelo pomanjša, velika je le še kot čajna žlička. Takrat razume, kaj ji pripovedujejo živali, in ker je iznajdljiva in neustrašna, se zelo spretno spopade s težavami, ki jih prinese njena nova velikost. Le pomislite, kako velike so nenadoma borovnice, da o lisjaku, volku in medvedu sploh ne govorimo!
Čajna ženička je vzniknila v domišljiji norveškega pisatelja, pesnika, dramatika in glasbenika Alfa Prøysna. Prva knjiga je izšla leta 1956 in na veliko veselje otrok je sledila bogata serija njenih dogodivščin. Te so našle pot v številne tuje jezike, povsem novo življenje pa jih je čakalo v risani seriji. Štiri dogodivščine čajne ženičke vas bodo popeljale v čudežni svet domišljije, nasmejale vas bodo in ganile.
Mnenja:
S 5,5-letnim sobralcem sva Čajno ženičko prebrala v dveh večerih. Branje sem lahko doživeto dramatizirala. Tamali vsemu sporočenemu med vrsticami še ni dobro sledil, saj je zbirka namenjena malo starejšim bralcem. Z zanimanjem je opazoval podrobnosti na ilustracijah in se zelo zabaval ob ženički, ki želi losa prestrašiti s prevelikimi oblačili in klobukom.
Nina Prešern – Gospodična knjiga
Drobne ilustracije Bjørna Berga, švedskega umetnika, so izjemno gibke. Ženička se prekopicava, se manjša oz. veča, pada, se preoblači, beži pred sovražniki v gozdu, tihotapi mačje mladiče, se sprehaja, kot bi bila navita, jezdi na mačjem hrbtu, kuha, peče in drugo … Ob razbiti posodi, popolni opremi kuhinje in jedilnega kota ter drugih podrobnostih so nekateri prizori zabrisani in le nakazani, sploh sklepno dogajanje v gozdu, v katerem straši los.