Na daljni zasneženi Himalaji živi skrivnostno bitje. Jeti. Toda dejstva temu nasprotujejo, prav tako številke, znanost temu oporeka! Vsi v razredu pravijo, da jeti ne obstaja, da so to le pravljice za majhne otroke. Vsi, razen enega dečka, ki kljub posmehu sošolcev in materinemu dvomu verjame vanj in se trudi dokazati, da je resničen. Kako ne bi bil? Rad ima kakav, ceni dobre šale in dobro glasbo, ima umetniško dušo in je izvrsten prijatelj. Toda dečkov prijatelj ima veliko težavo: izgine, kadar nekdo o njem podvomi, saj niti sam ne verjame vase …
Zgodba predaja pomembno sporočilo, da tisto, kar se na prvi pogled zdi nemogoče, lahko uresničimo, če zaupamo in verjamemo vase. Poudarja pomen prijateljstva in naklonjenosti, pa tudi empatijo in sočutje, s katerima lahko sočloveku pomagamo pri odkrivanju lastne identitete in uresničevanju njegovih potencialov. Neopazno slikanica poudari tudi zdravilni učinek umetnosti.
Izvirna in ganljiva zgodba o tem, kako nemogoče lahko postane resnično. Le verjeti je treba vase!
Mnenja:
Veronika Šoster – Bukla 162
Topla in ganljiva zgodba o prijateljstvu in o tem, da je tudi nemogoče lahko mogoče, če si res zaželimo, je polna čarobnosti in prismuknjenih trenutkov.
Bistvo te knjige ni odpreti razpravo, ali jetiji obstajajo ali ne. Nekateri v njihov obstoj verjamejo, drugi ne. Bistvo te knjige, ki bo očarala mlajše in starejše bralce, je verjeti. Verjeti in zaupati v svoje lastnosti, sposobnosti, znanje, preprosto vase. Samo tako bodo vanje (in v nas) verjeli tudi drugi. Tako zelo preprosto.
Nenavadna zgodba Asie Olejarczyk pripoveduje, kako pomembno je verjeti vase in kako pomembno je, da v otroka verjamejo tisti, ki so mu najbliže. Govori o osamljenosti in o pritisku mnenja vrstnikov, toda tudi o pogumu in naklonjenosti, ki jo lahko podarjamo drug drugemu. Na izviren način spodbuja empatijo in vabi k sprejemanju drugačnosti. Zgodba otroke spodbuja k širjenju domišljije, k branju in k izražanju z likovnimi izdelki. Vstopanje v domišljijske svetove je pot razvijanja ustvarjalnega mišljenja! Slikanico krasijo ilustracije Aleksandre Gołębiewske, ki imenitno dopolnjujejo besedilo.